Neberte vážne všetko, čo vám dieťa hovorí!

Predstavte si, že vaše dieťa príde s nápadom, ktorý sa vám vôbec nepozdáva. Dcéra si chce dať spraviť tetovanie, syn chce mať motorku.

My rodičia vieme, že to nie je len tak a môžu svoje rozhodnutie oľutovať. Najmä, ak ide o vážne rozhodnutia ako to, že dieťa nepôjde ďalej študovať alebo sa chce rýchlo odsťahovať.

Ak nechcete so svojim dieťaťom bojovať, urobte toto:

Neberte jeho slová ako hotovú vec

To, že chce vaše dieťa niečo urobiť ešte neznamená, že to urobí. Keď vám o tom povie, znamená to, že o tom rozmýšľa. Počas dospievania si každé dieťa buduje svoju identitu – vyberá si, čo chce robiť, aké chce byť, ako sa chce obliekať, správať, s kým sa chce kamarátiť. Na to, aby zistilo, čo je „to jeho“, musí najprv vyskúšať robiť to. Nemusí však skúšať všetko. Keď vám dcéra povie, že chce mať tetovanie, určite nad ním rozmýšľa. Ale hlavne čaká, ČO VY NA TO. Je dôležité ako zareagujete. Reagujte pokojne. Neodbite ju, ale vypočujte čo vám hovorí. Inak hrozí, že o pár dní príde domov s motýľom na bruchu.

Pýtajte sa

Nezačnite dieťaťu vysvetľovať, prečo je jeho nápad zlý. Uplo by sa na neho ešte viac. Miesto toho sa pýtajte: „Ako ti to napadlo?“ „Čo ti to dá, prečo to chceš?“ „Čo pre to musíš urobiť?“ „Vieš si to niekde vyskúšať?“ „Aké to bude, keď to budeš mať?“ Vaša dcéra si vie predstaviť ako tetovanie ukazuje kamarátkam a je za odvážnu. Pomôžte jej zistiť, že k tetovaniu patrí aj bolesť, čerstvá rana, to, že nie s každým oblečením bude jej tetovanie vyzerať dobre. Ak ho naozaj chce, môže si dať obrázok najprv nakresliť permanentnou fixkou a mesiac s ním chodiť. A nezabúdajte, že do jej 18 rokov ste za ňu zodpovední vy. Ak ste presvedčení, že tetovanie jej uškodí, môže si ho dať urobiť, až keď bude dospelá. Ak chce váš syn motorku, určite sa už na nej vidí jazdiť a bude sa biť za to, že ju chce mať. Pýtajte sa ho, za čo si ju kúpi, kde ju bude parkovať, kedy a kam na nej bude jazdiť, kde a za čo ju bude opravovať, tankovať  aj či motorku využije po celý rok. To mu pomôže vyhodnotiť reálne, či je motorka naozaj niečo, čo chce mať.

Pamätajte na to, že deti často povedia aj hlúposť

Spomeňte si, čo všetko ste tvrdili, keď ste boli teenager. Určite sa za veľa z toho dnes hanbíte. Tiež ste chceli mať v uchu 3 náušnice, prenajať si v 18-tich rokoch s kamoškou byt alebo žiť v Amerike. Ako ste získavali skúsenosti, menilo sa aj to, čo chcete. Nevadí, že vaše dieťa príde s čudným alebo bláznivým nápadov. Dôležité je, že s ním prišlo za vami. Využite to a pýtajte sa ho: „Čo sa ti na tom páči?“ „Prečo ťa to zaujíma?“ Ak chcete, aby sa vám vaše dieťa zverilo aj s tými čudnými nápadmi, ukážte mu, že vás naozaj zaujíma, čo vám chce povedať. Keď niečo nadhodí, vyzvite ho: „Povedz mi o tom viac.“ A potom ho pozorne počúvajte.

Náš tip: Pýtajte sa detí ako bude vyzerať to, čo chce a čo pre to musí urobiť. Vaše dieťa si to často nevie predstaviť.

Zdieľajte tento článok

Facebook
WhatsApp
Threads
LinkedIn

Ďalšie články

Predstavte si, že vaše dieťa príde s nápadom, ktorý sa vám vôbec nepozdáva. Dcéra si chce dať spraviť tetovanie, syn chce mať motorku. My rodičia vieme, že to nie je ...

„Nechcem ti hovoriť, čo máš študovať. Vyber si sám.“ je vaše alibi. Zbavuje vás zodpovednosti za prípadné zlé rozhodnutie vášho dieťaťa. Zbavuje vás ale aj rodičovskej zodpovednosti za vaše dieťa ...

Čím lepšie dieťa rozumie tomu, o čom je povolanie (rodičov aj iné), tým lepšie sa dokáže rozhodnúť, či je to niečo, čo chce robiť. ❓ Viete, že vaše dieťa 🔹od ...

Sleduj nás na sociálnych sieťach

Psychológia, koučing a kariérne poradenstvo